Stan kanalizacji zależy od każdego użytkownika!
Pracownicy WiK Trzyciąż Sp. z o.o. systematycznie usuwają dziesiątki zatorów sieci kanalizacyjnej i awarii przepompowni, powstających w wyniku wrzucania do kanalizacji substancji i przedmiotów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Z tego powodu dochodzi do zablokowania kanalizacji, co jest uciążliwe dla mieszkańców i bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego.
Sieć kanalizacyjna i przepompownie ścieków zostały zaprojektowane i wykonane tak, aby przyjmować ścieki wytwarzane w naszych domach: wody po kąpieli, praniu i nieczystości z WC. Jeżeli jednak do rur kanalizacyjnych trafiają inne odpady, powodują one zatykanie przewodów kanalizacyjnych i spiętrzenie ścieków w kanałach. A kiedy już dostaną się do przepompowni, blokują wirniki pomp i powodują ich awarie. Koszty napraw: usuwania awarii na sieci czy wymiany pomp są bardzo wysokie i wpływają na ostateczną cenę odbioru ścieków od użytkowników!
Każdy z nas prawidłowo korzystając z kanalizacji ma wpływ na funkcjonowanie systemu kanalizacji i proces oczyszczania ścieków. Wystarczy stosować się do prostych zasad.
NIE WOLNO wrzucać do urządzeń sanitarnych: umywalek, zlewozmywaków, ubikacji i kratek ściekowych:
- Chusteczek nawilżanych, tamponów, podpasek, pieluch
- Ręczników papierowych, gazet, kartek papieru
- Gruzu, kamieni, piasku, popiołu
- Olejów, smarów, farb. Benzyny
- Resztek jedzenia, lekarstw
- Patyczków higienicznych, nici dentystycznych, włosów, itp.
Nawet jeżeli są w stanie rozdrobnionym! Odpady te powinny trafiać do pojemników na odpady komunalne.
Kwestię odpadów, których zabrania się wprowadzać do urządzeń kanalizacyjnych, reguluje art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (Dz. U. z 2020r. poz. 2028, z 2022r. poz. 1549).
WiK Trzyciąż